"Шефът на Съюза на билкарите в България Емил Елмазов: „С билки и питка „Антигрипал” можем да преборим грипа” Надежда МИРЕВА
Прикачени файлове:
4-Emil-Elmazov-577x630.jpg [ 93.23 KiB | Прегледано 3611 пъти ]
С билки и питка „Антигрипал” можем да преборим грипа и простудните заболявания, убеден е шефът на Съюза на билкарите в България Емил Елмазов. Според него с използването на определени билки можем да си осигурим здраве. Затова Елмазов събра съмишленици на среща „Билките срещу простудните заболявания”. Гостите имаха възможност да опитат три вида чай, както и въпросните питки, и да научат как могат да си ги приготвят сами.
„Трябва да знаем, че най-честа причина за заболяванията са храната и въздухът. Токсините, които влизат в организма ни чрез тях, водят до т.нар. токсиния – пресищане на организма с токсини. От нея трябва да се отървем”, обясни Елмазов. Изключително вредно е да започваме лечение първо с антибиотици. Билките са средството, което може да ни помогне, без да навреди на организма. Човек трябва да се грижи за здравето си. Това обаче започва с познанието.
Три са основните защитни валове, които можем да изградим за организма си чрез билките, убеден е Елмазов.
Първият вал включва билките пчелник и бял оман. Пчелник не е много популярна билка, но се използва при ларингит, бронхит, задух, магарешка кашлица. Белият оман има противовъзпалително действие. Корените му се използват за лечение на дихателните пътища.
Чаят от тези билки е изключително полезен, но лечението с тях не бива да продължава повече от няколко дни.
След това се преминава към втория вал – билките подбел и семе от коприва. Подбел също се използва при бронхити, бронхиална астма.
Сладкият корен е третият защитен вал за организма. Той укрепва естествените защитни сили и помага при лечение на горните дихателни пътища. Извлекът от корени на медицинска ружа също много помага.
Лечение обаче може да има и чрез храната, съветва Емил Елмазов. Такъв вид лечение осигурява питката „Антигрипал”. Приготвя се от брашно от лимец, джинджифил, канела и карамфил. Вместо мая се използва домашна закваска от царевично брашно и хмел. Отгоре питката се намазва с жълтък, поръсва се със сусамено семе и се пече. Консумацията на такава питка е много полезна за организма, убеден е Елмазов.
Важното обаче е към старите традиции на нашите деди за лечението с билки да прибавим и съвременните достижения на фитотерапията, съобщи Елмазов.Според него освен с изброените билки може да се лекуваме чрез сироп „Пандемит” и капките „Сърдечен тоник”, които могат да се намерят в билковите аптеки.
Споделяне във Facebook