Най-честите заблуди за отслабването
Катеренето на стълби не сваля килограми
Потенето в залата, не гените, определя как топим мазниниВеселина МОНЧЕВА
Искам да сваля 4-5 килограма, стоя гладна и се опитвам поне 3 дни в седмицата да се движа по-активно. Резултат няма - това оплакване звучи като припев в устата на всеки с наднормено тегло. Има и един дежурен виновен - гените и наследствеността.
"Човек се ражда и носи някакви определени гени, които се отразяват на теглото, на подкожната мазнина, мускулите, нервната система … на всичко. Физическата активност обаче може да отложи проявата на едно заболяване или на дадено предразположение. Например, ако човек по наследство има риск от диабет тип 2 и спортува, няма как "да задейства" тези гени, защото при него ще са активни други, които насочват кръвната захар към мускулите. Докато друг, който не се движи, стои по цял ден на бюро и похапва, вкарва в организма си голямо количество захар, която е свободна за усвояване от подкожната мазнина, а мускулите стоят пълни с хранителни вещества.
Няма как мускулите да се "изпразнят",
защото няма движение. Тогава се включват съответните гени, които правят възможна появата на диабета", обяснява личният треньор Галя Толкингтън.
Доказано е, че едни хора по-лесно губят мазнини в сравнение с други. Това обаче важи до определено ниво на усилие.
А е ясно, че всеки се натоварва различно, докато спортува - един само докато реши, че му приятно, друг се поти повече и по-редовно влиза във фитнес залата.
Експерти изчисляват положените усилия с коефициент от 1 до 10. Едно в тази скала е равно на покой, 2-3 е два-три пъти по-трудно от покоя, например бързо ходене по равен терен. Катеренето по стълби е с усилие 4-5 от скала до 10.
"И когато тези коефициенти се погледнат, става ясно, че генетичните разлики "работят" само докато степента на усилие стане 6. С други думи, този, който си дава 6-7 пъти повече зор от останалите, не може да остане под властта на гените. Ще отслабне с подходяща диета и физически упражнения. Няма да му се наложи да обяснява, че родителите му са дебели и с наднормено тегло и затова и той не може да свали килограми. Ако здраво се потиш в залата и даваш всичко от себе си, не може да не се справиш с излишните килограми", казва Галя.
Другата честа заблуда е, че ако преди тренировка тежиш 50 килограма, след 2 часа във фитнес залата ще излезеш 48. Затова много дами стъпват на кантара на влизане и на излизане от залата.
Никой не отслабва, докато тренира
Килограми се свалят бавно и постепенно по време на възстановяването. "Единствената роля на тренировката е да използва запасите от енергия в мускулите и черния дроб, за да може онова, което хапнем, да отиде в тях, а не в подкожната тъкан и да се натрупа като излишни мазнини", обяснява Галя.
Много хора мислят, че трябва да намерят спорт, който да гори много мазнини, докато се натоварват. И затова питат: "Колко мазнини ще изгоря, ако карам 1 час колело, или ако играя 2 часа тенис". Не е важно колко са изгорили през този един час, а по време на възстановяването да не изядат толкова много храна, че да ги заместят. Защото често изгорените калории се връщат обратно, особено
ако обмяната на човек не е активна
И обратното е вярно. Затова спортистите, като спрат да тренират, напълняват. Щом физическите усилия се ограничат, но се запази "моделът" на хранене, напълняването е гарантирано. Мускулната тъкан не използва тази храна и тя се отлага като подкожни мазнини, казва Галя.
Другата полза от спорта е, че всеки , който се поти в залата, гледа различно и на храненето си. Не хапва час през час сладко и мазно, а се храни здравословно, защото знае, че полага усилие за фигурата и здравето си.
Спортуващите имат и друго предимство - при тях по правило метаболизмът е по-активен - така е "нагласен", че гори повече калории. Храната, която ядат, дава енергия за възстановяване на мускулите, а не се трупа като мазнини.
Споделяне във Facebook