АспиринЪ - Форум за вашето душевно и телесно здраве  

Дата и час: Чет Юни 08, 2023 8:27 pm


Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 3 мнения ]
Автор Съобщение
 Заглавие: Да бъдем ли скромни?
МнениеПубликувано на: Пет Юли 10, 2009 10:22 pm 
Administrator
Administrator
Аватар

Регистриран на: Нед Мар 22, 2009 5:23 pm
Мнения: 3750
5 стъпки да преодолеете излишната скромност
здраве.bg

Чувствате ли се неудобно в големи компании и сред хора, които не познавате? Изпитвате ли неудобство, когато общувате с другия пол?
Всички ние понякога се чувстваме не на място понякога, но има хора, за които тази стеснителност и неудобство са реална пречка за почти всеки социален и дори интимен контакт.
Новите изследвания показват, че все повече от нас – както мъже, така и жени, се чувстват “не в свои води”, когато трябва да общуват с някого.

Психолозите отдават тази промяна най-вече на Мрежата, чрез която хората общуват без да излизат от къщи и без да виждат с кого всъщност общуват.

По-долу ви предлагаме пет съвета на д-р Тери Орбух, професор-психолог от Университета на Оукланд, специалист в областта на социалните контакти:

1. Сменете фокуса. Когато се чувства неудобно в общуването си, човек винаги смята, че околните го възприемат негативно. Това натоварва психиката и прави невъзможна преценката кога една критика наистина има основание.
За да промените това, трябва да измените начина, по който мислите за самите себе си. Фокусирайте се върху това, което харесвате и кои са вашите качества, които правят една компания/връзка позитивна.

Обръщайте повече внимание на качествата на хората около вас и ще видите, че има такива, които много приличат на вас самите, т.е. също притеснителни и резервирани. В крайна сметка не всеки може да бъде “сърцето на компанията”.

2. Близостта. Всеки психолог ще потвърди, че има хора, на които е нужно повече време, за да “влязат” в една ситуация/компания. Почти всеки се притеснява, когато се запознава с някого, отива на прием, където има много хора или се явява на интервю за работа. Потърсете наоколо някой, когото познавате дори и бегло – това по-лесно “ще разчупи леда”.

3. С малки стъпки. Опитвайте се малко по малко да свикнете да общувате с непознати, да започвате разговор – като начало поне с хора, които вече познавате. Общувайте (поне едно “добър ден”) с хора, които всекидневието ви среща мимоходом..... – например с този, от когото си купувате вестник или с касиерката в магазина. Дори една-две реплики, разменени с непознат на опашката са крачка в правилната посока.

4. Търсете причината за неуспеха в ситуацията. Ако нещо не се получи както ви се иска, не обвинявайте веднага себе си. Потърсете причината в обстоятелствата – шума, блъсканицата, околните. Не всеки неуспех е лично ваш провал.

5. Планирайте. Пробвайте да разиграете предварително как би протекъл един разговор. Помислете какво може да попитате. Изберете приятни теми за разговор, идете на срещата/интервюто за работа малко по-ран, за да свикнете с обстановката и да се почувствате по-удобно.(а)

Споделяне във Facebook


_________________
„На зло куче – зъл прът“


Последна промяна Anonymous на Пет Юли 10, 2009 10:24 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re:Да бъдем ли скромни?
МнениеПубликувано на: Пет Юли 10, 2009 10:24 pm 
Sr. Member
Sr. Member
Аватар

Регистриран на: Сря Юни 10, 2009 8:31 pm
Мнения: 463
Местоположение: Добрич
Хммм,четох някъде,че скромността била за тези,които нямат други качества ;)

Споделяне във Facebook


_________________
щъпук


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие: Re: Да бъдем ли скромни?
МнениеПубликувано на: Съб Мар 30, 2019 7:25 pm 
Newbie
Newbie

Регистриран на: Пет Мар 29, 2019 8:07 pm
Мнения: 2
Много хубава тема! Скромността и неувереността често вървят ръка за ръка. Но съм на мнение и че отживелици като "скромността краси човека" продължават все още широко да се използват, а и да се възпитават и младите поколения - което е абсурдно. Едно време може да е било адекватно, но не и за времената, в които живеем. И така се зараждат едни погрешни вярвания и разбирания в съзнанието за човек, кое е морално и кое не, кое е правилно и кое не...Обвързвам я малко с една книга, която четох наскоро - "изкуството да казваш не" . Като се замисля, една от често срещаните черти при "скромните" също е да се съгласяват и да бъдат всеотдайни, независимо дали това е разумно и как ще им повлияе на тях.

Споделяне във Facebook



Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 3 мнения ]


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани, и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
twilightBB Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net

Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов