ДЕСЕТ СЪВЕТА ПРОТИВ ДЕПРЕСИЯ 1.Увеличете времето за общуване с природата, защото няма по-добро средство от това. Отделяйте всеки ден поне по един час за движение на открито.
2.По време на тези разходки, насочвайте погледа и вниманието си към онова, което е пред очите ви. Не мислете за себе си, особено за подтиснатостта си и причините за нея. Да не числиш за депресията, която те заплашва, е все едно да се отървеш от нея.
3.Ако това не ви се отдава, търсете компанията на умни и жизнелюбиви хора, с които по-лесно ще установите, че "радостта да се живее"стои над всяка подтиснатост. Сътворете си формула за това, повтаряйте я няколко пъти на ден, особено при заспиване и събуждане.
"НЯМА ДА ПОЗВОЛЯ НИКАКВИ ТЪМНИ МИСЛИ ДА МЕ ПОДТИСКАТ, ИМАМ ДА ВЪРША ОТГОВОРНИ НЕЩА, ТРЯБВА ДА ЖИВЕЯ ВЕДРО И С ПОЛЗА ЗА БЛИЗКИТЕ СИ И СЕБЕ СИ."4.Надмогвайте леността, която обикновено съпътства депресията и е израз на болестно безволие. Работете! Ако това, с което сте заети не ви увлича, измислете нещо друго, полезно за вас и близките ви. Трудовата заетост също автоматично изключва депресията.
5.Ако депресията ви е причинно свързана с работата /и хората, с които работите/, сменете и едното, и другото или временно се откъснете от тях.
6.Лягайте си 2-3 часа преди полунощ, избягвайте да четете в леглото, стремете се да заспите, като насочите мисълта си към приятни, постижими неща.
7.Избягвайте половите възбуди. Депресията поначало враждува с половата активност. Ограничете я, докато цялата ви душа "излезе на простор".
8.Ако състоянието ви позволява, отделяйте време за градинска работа, каквато и да е тя. Досегът със земята лекува повече от всичко.
9.Спете на отворен прозорец.
10.Отнася се до близките на депресивния: към страдащия трябва да се проявяват грижа и нежност, които го привързват към живота и го откъсват от кризата.
Споделяне във Facebook