18 лампи светят на 16-те жители на Златолист
17 ноември 2009, 11:12
Дух
изпрати на приятел
Разпечатай
Гробът на Преподобна Стойна привлича много поклонници.
Гробът на Преподобна Стойна привлича много поклонници.
В местната черква „Св. Георги” изпирали греховете Георги Петканов, Емилия Масларова и Румен Петков
В санданското село Златолист живеят цифром и словом 16 жители, светят им 18 лампи, а вълци, разкъсали магаре, и черен щъркел попречили то да се превърне в първото частно село в България. Средната възраст на жителите е над 80 години.
Любопитната история на селото разказва кметът му Георги Коцев, който е управник и на съседното по-голямо селище - Катунци. Електрифицирали сме Златолист на 110 процента, в селото няма водопровод, напрежението е толкова слабо, че само една кафе-машина може да захрани, обяснява Коцев.
Богат мераклия да купи селото се уплашил от тукашното битие и драснал
През пролетта на 2004 г. се появил пловдивски бизнесмен, който заявил, че иска да купи Златолист.
Парите не са проблем, ще построя на хората нови къщи и водопровод, казал небрежно бизнесменът. На влизане в селото обаче видял как вълци кротко ръфат разкъсано магаре, стигайки черквата „Св. Георги Победоносец”, над нея прелетял черен щъркел с бели крила, а на връщане два заека пресекли пред автомобила му. Леле мале, аз къде съм попаднал, това резерват в Африка ли е, зачудил се бизнесменът и се отказал от покупката.
Той далеч не е първият, проявил интерес към Златолист. През 1997 г. тук пристига синдикалният лидер на КТ „Подкрепа” Константин Тренчев. Той сънувал, че трябва да построи край храма манастир, като Роженския, дори наел фирма. Само след 2-3 години забравил за съня си, въпреки че покойният владика дядо Пимен го подстригал лично като калугер, около храма направили само основите на оградата, от която години наред стърчала само арматурата.
Кръстоносци донесли реликва от Йерусалим, която излъчва силна енергия
Иначе около построения през 1857 г. храм се излъчва много силна енергия. Според легендата по време на Третия кръстоносен поход рицарите, освободили гроба Господен, се връщат през град Мелник. Техен отряд отседнал край днешното Златолист. Предводителят на рицарите починал тук, погребали го в гробница, върху нея издигнали хълм, подобен на пирамида, пръстта носели в кошници. Според притчата военачалникът бил загробен заедно с реликва, която носел от Йерусалим. Тя излъчвала много силна енергия, а дали това е Светият граал, събрал кръвта на Исус Христос, разпънат на кръста, си остава загадка.
От българо-съветска военна операция умират всички кокошки в селото
При завръщането си от Индия през 1981 г. Людмила Живкова не се прибира вкъщи, а от аерогарата идва направо в Златолист. Паднала на колене пред храма, спомнят си местните хора. Според тях Людмила узнала в Индия за реликвата, търсена по цял свят, знаела точното място къде се намира, но не посмяла да я вземе.
Скоро след това районът на Златолист е отцепен от войници от българската армия, а три съветски хеликоптера заснемат района от въздуха. В резултат в селото всички кокошки умират, дали руснаците са заснемали урановите залежи край селото, или са търсели нещо друго – си остава тайна и до днес.
Тук се кланят българските политици
Храмът „Св. Георги” е предпочитано място за поклонение на българските политици, най-редовна е бившият социален министър Емилия Масларова. Поне два пъти месечно бе тук и всеки път идваше с две големи торби с лъжи, обещава много, но така и не направи кухня за социално слабите в Катунци, обясни кметът. В Златолист са идвали още ексвътрешните министри Георги Петканов и Румен Петков, та дори и бившият премиер Симеон Сакскобургготски. На Гергьовден тази година чакахме Сергей Станишев, но нещо му попречи, не дойде и затова изгуби изборите, шегува се Георги Коцев.
Светата обител на три пъти е посещавана и от Димитър Бербатов. Според пазителя на храма Пандо Тренев звездата на “Манчестър Юнайтед” се зарежда тук с енергия, а снимката му с автограф била открадната от иконата на Преподобна Стойна само преди месец.
Преподобна Стойна живяла в черквата
Църквата „Св. Георги” е дала приют на Преподобна Стойна, предшественицата на леля Ванга.
Преподобна Стойна е родена през 1883 г. в село Хазнатар, Серско, ослепяла от едра шарка, когато била на 2 години. На 4 години сънувала как я посещава Свети Георги, говорела с него, не позволявала на майка й да затваря външната врата, за да може светецът да влиза. Родителите й починали, когато била 8-годишна, близките й тръгнали да бягат за България, тя останала в Гърция.
На два пъти насън й се казвало, че в двора на къщата им е закопана икона на Свети Георги и кръст.
Сляпото момиче отишло на посоченото място и наистина открило иконата и кръста, пратила хабер на чичо си да дойде и да я вземе, така се озовала в петричкото село Ръждак. Поискала да служи в петричката черква „Свети Георги”, но когато попът видял сляпото 12-годишно дете, отказал.
Пак насън на Стойна й казали, че трябва да служи в църквата в с. Долна Сушица (сега Златолист), свещеникът й дал да се настани в една стаичка на втория етаж.
Преди много години турски аскер от Неврокоп плячкосал и опожарил околните села - Виногради, Хотово, Лозеница, Левуново, дошъл редът и на Сушица. Турците решили да запалят първо черквата, силата на Св. Георги вдигнала Стойна и тя застанала пред олтара. Жено, излез, за да не изгориш жива, викали турците. Ага, ако го сториш, никога няма да видиш живи двете си деца, болни са, иди в Неврокоп и ги спаси, казала Стойна. Агата се стъписал, спрял аскера, върнал се в Неврокоп и видял двете си деца тежко болни. След като ги излекувал, взел едно агне дар и заедно с ханъмата му паднали на колене пред Стойна, заричайки се тук турски крак да не стъпи повече, както и станало.
На Преподобна Стойна гостувал инкогнито дори английски крал, толкова известна ясновидка била.
Прислужвали й само момичета-девици, последната, която се грижела за нея, е жива и до днес - 93-годишната Мария Крушемикова.
Преподобна Стойна умира на 18 декември 1933 г., гробът й е до черквата. Стаичката й е най-известното място за поклонение, наред с мраморната плоча пред олтара. Хиляди оставят снимките си за късмет и здраве върху иконата и по гредите на тавана, а престоялите достатъчно се прибират в сандък и остават в стаичката на светицата.
Божидар СТОИЛОВ, Златолист - София
Споделяне във Facebook