Наредбата за аптеките се изгуби в процедури
Наредбата за промени в Наредба 28, която урежда работата в аптеките, изчезна. Или поне на този извод навеждат фактите около съдбата й. Това обаче остави в неведение хората от бранша - фармацевти и собственици на аптеки. Те все още не знаят от кой вариант на документа да се ръководят.
Предистория
От Министерството на здравеопазването изпратиха до в. "Пари" уведомление, че промените в нормативния акт са били приети от Съвета по фармация още на 28 юли т.г. и в момента той е в процес на обнародване в "Държавен вестник". Проверка на в. "Пари" обаче показва, че всъщност документът не е изпратен до "Държавен вестник". Той не фигурира в електронния регистър на изданието. От официоза също потвърдиха, че не са получавали по официален път наредбата за обнародване. От здравната институция обясниха, че тече специална процедура, докато подзаконовият акт стигне до "Държавен вестник". След като бъде подписана от министъра, тя минава през различни секретариати и юристи в министерството за съгласуване. Едва тогава бива пращана за обнародване в "Държавен вестник". От институцията обещаха да разяснят процедурата и колко време трае тя. От приемането й в Съвета по фармация досега обаче са минали цели 3 седмици.
Ябълката на раздора
Наредба 28 се превърна в ябълка на раздора между Българския фармацевтичен съюз (БФС) и Асоциацията на собствениците на аптеки (АСА). Първо от АСА поискаха либерализиране на клаузата, отнасяща се до светлината в аптеките. Изискването тя да е само от естествен източник, тоест от слънцето, отпадна. В противен случай от АСА се опасяваха, че трябва да затворят всички денонощни аптеки и такива, които се намират в ДКЦ-та и болници и нямат пряк достъп до естествен източник на светлина.
Проблем
Другият проблем беше клаузата, която гласи, че само магистър-фармацевти могат да работят в аптеките. От асоциацията на собствениците настояваха този член в наредбата също да бъде либерализиран и да бъдат допуснати и нефармацевти в аптеките като консултанти на козметика или като технически персонал. Фармацевтичният съюз обаче настоя клаузата да не бъде променена. Според последната редакция на проекта на Наредба 28, публикуван на сайта на здравното министерство, членът не е изменен. Последният вариант на подзаконовия акт обаче ще стане ясен, когато наредбата бъде публикувана в "Държавен вестник".
Споделяне във Facebook